dijous, 18 de setembre de 2014

Verb model


Verb FABRICAR

MODE INDICATIU

Temps simples                                                               Temps compostos

Present                                                                                  Perfet
Jo fabrico                                                                              Jo he fabricat
Tu
Ell
Nosaltres
Vosaltres
Ells

Imperfet                                                                                 Plusquamperfet
Jo fabricava                                                                           Jo havia fabricat        






Passat simple                                                                         Passat anterior simple
Jo fabriquí                                                                             Jo haguí fabricat








Passat perifràstic                                                                   Passat anterior perifràstic
Jo vaig fabricar                                                                      Jo vaig haver fabricat






Futur                                                                                     Futur perfet
Jo fabricaré                                                                            Jo hauré fabricat






Condicional                                                                           Condicional perfet
Jo fabricaria                                                                           Jo hauria fabricat







MODE SUBJUNTIU

Present                                                                                   Perfet
[que] Jo fabriqui                                                                    [que] Jo hagi fabricat








Imperfet                                                                                 Plusquamperfet
[que] Jo fabriqués                                                                  [que] Jo hagués fabricat








MODE IMPERATIU

Present
Fabrica tu!








FORMES NO PERSONALS

Infinitiu simple: fabricar                                Infinitiu compost: haver fabricat

Gerundi simple: fabricant                              Gerundi compost: havent fabricat

Participi: fabricat, fabricada, fabricats, fabricades



Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada